جمعه شب لاشه بی جان و خونین دو توله یوزپلنگ سه ماهه در شمال منطقه توران در كنار جاده تهران- مشهد یافت شد و ،‌شنبه شب نیز مادری كه در جستجوی توله هایش بود ،‌جان خود را فدا كرد تا توله هایش را بیابد اما هرگز انها را نیافت ‌و خود نیز قربانی جاده شد .

پیكر زخمی و خونین ماده یوزپلنگ شنبه شب حوالی ساعت ۹ شب درست در یك كیلومتری همان محلی كه توله های بیچاره در جاده كشته شده بودند ،‌توسط ماموران راهنمایی و رانندگی یافت می شود و انها نیز به محیط زیست سمنان اطلاع می دهند .

یوز مادر كه با كمری شكسته و قبلی كه آكنده از عشق به فرزندانش بود و در حالی كه از ناحیه نخاع دچار آسیب شده و خونریزی داخلی نیز سراسر بدنش را فرا گرفته بود ،‌ به گرمسار منتقل می شود تا شاید دامپزشكان او را نجات دهند اما افسوس كه مرگ مجالش نداد و قبل از انكه به گرمسار برسد ،‌ جان می دهد .(هر چند اگر هم می رسید اتفاق خاصی نمی افتاد!)

حال پرسش این است ؟ مگر نه اینكه كارشناسان می گفتند مار توله ها حتما به محل خواهد آمد و توله هایش را جستجو خواهد كرد ؟ مگر نه اینكه در سال ۱۳۷۳ وقتی ماده یوز و سه توله اش به شهر بافق آمدند تا در یك نخلستان آب بخورند ،‌وقتی مورد هجوم مردم قرار گرفتند و دو توله مردند و یكی نیمه جان به تهران آمد ،‌می گفتند مادر توله ها تا چندین روز در  اطراف شهر می امده و توله هایش را جستجو می كرده؟

مگر نه اینكه وقتی ۲ سال قبل یك توله پلنگ در سوادكوه در یك لانه مرغ گیر افتاد و محیط زیست توله را با خود به ساری و منطقه سمسكنده برد ، ماموران می گفتند ماده پلنگ تا دو هفته به نزیكی روستا می امده و توله اش را جستجو می كرده ؟

پس چرا از ماموران و كارشناسان محیط زیست در سمنان خواسته نشد كه حداقل یكی دو روز در اطراف محل كشته شدن توله یوزها كشیك بدهند كه اگر ماده یوز رادیدند او را از كنار جاده و منطقه فراری دهند ؟ چرا ؟ فقط كافی بود در هر طرف جاده ۲ موتور سیكلت و چهار مامور را به در فواصل مختلف به كار می گرفتیم تا در بیابان گشت بزنند كه اگر اینجنین بود قطعا یوزپلنگ مادر از ترس حضور انسان و موتورها هیچوقت خود را به محل واقعه نمی رساند . آیا جز این است ؟ این حداقل كاری بود كه می شد برای نجات جان این یوز انجام داد. اما افسوس كه این اتفاق نیافتاد و یا اگر هم افتاد حتما برای زمان كوتاهی بوده !

غزل حداحافظی و انقراض یوزها كه از مدتها قبل خوانده شده ،‌ انگار سرعت گرفته . اما در حیرتم كه رییس سازمان محیط زیست همچنان از اینكه جمعیت سه قلاده ای یوز پلنگ ایران را در این ۴ -۵ ساله به تولید انبوه یعنی ۱۲۰ تا رسانده اند ،‌سخن می گوید!!!

هرچند نمی توان برای از دست رفتن این سه قلاده یوز كسی را سرزنش كرد اما بهتر آن است كه بجای پز دادن موفقیت پروژه یوز و تجلیل های نشده جهانیان(!!!) و سخن از تولید انبوه و اعلام دقیق جمعیت  یوز و اینكه یه روز می گویند ۷۰ تا ،‌یك روز ۱۰۰ تا ،‌یه روز ۱۲۲ تا و روز دیگر ۱۲۰ تا یوز،‌كمی واقع بین باشیم .

آقای محمدی زاده!،‌ حدود ۳۰ نفر از محیطبانان مظلوم و بیچاره و زحمتكش مناطق زیست یوز الان بیش از ۴ ماه است كه حقوق دریافت نكرده اند . یعنی همان ۳۵۰ هزار تومان ناقابل را هم دریافت نكرده اند . چگونه است كه ما در تهران با موفقیت این پروژه پز می دهیم و محیطبانان بدبخت مناطق صدایشان به آسمان بلند شده كه پس كی حقوق معوقه ما را می دهید ؟ این دروغ نیست . همین دیروز در پارك ملی كویر محیطبانان معترض را دیدم .

شما را به خدا اگر به فریاد یوز نمی رسید ،‌به فریاد محیط بان بیچاره برسید كه گردنش از تار مو هم نازك تر است .


                                                                 منبع: http://jamshidi6.blogfa.com
تمامی حقوق این وبلاگ متعلق به گروه ما می باشد.